Суд тизими кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш: ПФ-141-сонли Президент Фармони таҳлили
Ўзбекистон суд тизими фаолиятининг самарадорлиги, ишончлилиги ва одил судловни таъминлашда энг муҳим омиллардан бири — бу малакали ва профессионал кадрлар ресурсидир. Шу мақсадда Президент томонидан 2025-йил 21-августда қабул қилинган ПФ-141-сонли Фармон суд тизими учун юқори малакали ҳуқуқшунос мутахассисларни тайёрлаш, уларнинг билим ва малакасини халқаро стандартлар даражасига кўтариш ҳамда таълим-илм-амалиёт узвийлигини таъминлаш бўйича тизимли чора-тадбирларни белгилайди. ПФ-141-сонли Фармоннинг асосий мақсади — суд тизими учун замонавий, малакали ва халқаро талаблар даражасига жавоб берадиган ҳуқуқшунос кадрлар тизимини яратишдир. Ҳужжат Республикадаги адлия тизими ривожига хизмат қилувчи мутахассислар тайёрлаш ва уларни профессионал фаолиятга тайёрлаш жараёнини тубдан ўзгартиришни назарда тутади. Судлар одил ва тезкор иш юритиш учун нафақат самарали инфратузилма, балки юқори малакали судялар, суд ёрдамчилари, адвокатлар ва бошқа ҳуқуқ соҳасидаги ходимларни талаб қилади. Шу сабабли, ПФ-141 суд тизимининг ҳуқуқий билим салоҳиятини ошириш ҳамда амалиётга асосланган ўқув дастурларини жорий этишни устувор йўналиш сифатида белгилайди.
Фармон қуйидаги асосий йўналишларни ўз ичига олади:
Таълим ва ўқув дастурларини модернизатсия қилиш — суд, ҳуқуқшунослик ва адлия йўналишларида олий таълим муассасалари ҳамда малака ошириш институтларида ўқув дастурларини халқаро стандартларга мослаштириш.
Амалиёт-илмий узвийликни таъминлаш — амалий суд фаолияти билан таълимни чамбарчас боғлаш ва битирувчиларга суд амалиётида реал кўникмалар бериш.
Мутахассислар салоҳиятини ошириш — узлуксиз касбий ривожланиш, малака ошириш курслари ва халқаро тажриба алмашинуви орқали суд ходимларини қўллаб-қувватлаш.
Мазкур фармон ижроси натижасида суд тизимида хизмат кўрсатиш сифати ва одил судловга бўлган ишонч ошади. Судялар ва ҳуқуқшунослар жуда профессионал ёндашув билан иш олиб боради. Суд фаолиятининг халқаро стандартларга мослашуви кучаяди. ПФ-141-сонли Фармон — Ўзбекистон суд тизими учун юқори малакали кадрлар ресурсини шакллантириш бўйича стратегик ҳужжат сифатида эътиборга сазовор. Ушбу фармон орқали суд тизимининг илмий-таълимий асосларини мустаҳкамлаш, амалиёт ва таълимни узвий боғлаш ҳамда профессионал ҳуқуқшунослар тайёрлаш тизимини янгича босқичга олиб чиқиш режалаштирилган. Бу эса ўз навбатида адолатли судлов тамойилларининг амалиётда самарали қўлланилишига хизмат қилади.