Семинар йиғилиши сўнгида ҳокимлик ва мутасадди ташкилотларнинг иштирокчи вакиллари томонидан амалиётда юзага келаётган муаммоли масалалар юзасидан турли саволлар берилиб, ушбу масалаларда ечим топиш юзасидан соҳа мутахассислари, судьялар томонидан тушунтиришлар берилди.
Сурхондарё вилоят маъмурий
Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан 2024 йил давомида амалга оширилган ишларга оид маълумотлар.
Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан 2024 йил давомида одил судловни амалга ошириш борасида фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари ҳимоя қилиниб келинмоқда.
Жумладан, Термиз туманлараро маъмурий суди томонидан 2024 йил давомида оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиққан низолар билан боғлиқ жами 754 та маъмурий ишлар мазмунан кўриб чиқилган бўлиб, кўриб чиқилган 754 та маъмурий ишларнинг 308 таси қаноатлантирилган, 355 таси рад қилинган, 29 таси кўрмасдан қолдирилган ва 62 таси иш юритувдан тугатилган. Ушбу ишларнинг 18 таси сайёр суд мажлисида кўриб чиқилган, мансабдор шахслар томонидан йўл қўйилган қонунбузилишлар юзасидан
160 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Ушбу давр мобайнида маъмурий орган, фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органининг қарорини, мансабдор шахснинг ҳаракати (ҳаракатсизлиги) юзасидан низолашиш тўғрисидаги жами 643 та ишлар кўрилган, шундан 274 таси қаноатлантирилган, 295 таси рад этилган, 26 таси кўрмасдан қолдирилган, 48 таси иш юритувдан тугатилган, мазкур кўрилган ишлар юзасидан мансабдор шахсларга нисбатан 151 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Жумладан, Маҳаллий ҳокимликлар яъни, ҳоким қарорлари ва ҳаракат (ҳаракатсизлиги) юзасидан низолашиш тўғрисидаги жами 238 та ишлар кўрилган бўлиб, шундан 103 таси қаноатлантирилган, 105 таси рад этилган,
4 таси кўрмасдан қолдирилган, 26 таси иш юритишдан тугатилган, ушбу ишларнинг 12 таси сайёр суд мажлисида кўрилган бўлиб, мансабдор шахсларга нисбатан 38 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Мажбурий ижро бюросининг қарорини ҳақиқий эмас деб топиш ва мансабдор шахснинг ҳаракати (ҳаракатсизлиги)ни қонунга хилоф деб топиш билан боғлиқ 130 та иш кўрилган, шундан 20 таси қаноатлантирилган,
89 таси рад этилган, 14 таси кўрмасдан қолдирилган, 7 таси иш юритувдан тугатилган, ушбу кўрилган ишлар юзасидан мансабдор шахсларга нисбатан 28 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги мансабдор шахсининг қарорини ҳақиқий эмас, ҳаракати (ҳаракатсизлиги)ни қонунга хилоф деб топиш юзасидан 171 та иш кўриб чиқилган, шундан 44 таси қаноатлантирилган, 103 таси рад этилган, 9 таси кўрмасдан қолдирилган,
15 таси иш юритишдан тугатилган, ушбу тоифадаги ишлар юзасидан 26 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Солиқ қўмитаси мансабдор шахсининг қарорини ҳақиқий эмас, ҳаракати (ҳаракатсизлиги)ни қонунга хилоф деб топиш юзасидан 56 та иш кўриб чиқилган, шикоятларнинг 22 таси қаноатлантирилган, 29 таси рад этилган, 2 таси кўрмасдан қолдирилган, 3 таси иш юритишдан тугатилган, ушбу тоифадаги ишлар юзасидан 13 та хусусий ажримлар чиқарилган.
2024 йил давомида Сурхондарё вилоят маъмурий судининг апелляция инстанциясида 137 та иш мазмунан кўрилган бўлиб, апелляция инстанциясида кўрилган, ушбу ишлардан жами 11 таси бекор қилинган, 9 та шикоят бўйича апелляция инстанциясида иш юритиш тугатилган, 1 та шикоят бўйича апелляция шикояти кўрмасдан қолдирилган, 116 та ишлар бўйича суд қарорлари ўзгаришсиз қолдирилган, ушбу инстанциядаги ишлар юзасидан 21 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Шунигдек, ушбу давр мобайнида Сурхондарё вилоят маъмурий судининг кассация инстанциясида жами 55 та иш мазмунан кўрилган бўлиб, шундан 6 таси бекор қилинган бўлиб, 1 та иш ўзгартирилган, 3 та шикоят бўйича кассация инстанциясида иш юритиш тугатилган, 45 та ишлар бўйича суд қарорлари ўзгаришсиз қолдирилган, ушбу инстанциядаги ишлар юзасидан 8 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Мазкур даврда вилоят маъмурий судининг тафтиш инстанциясида жами 67 та иш мазмунан кўрилган бўлиб, 58 таси бўйича суд қарорлари ўзгаришсиз қолдирилган, 6 та иш бўйича суд қарорлари бекор қилинган бўлиб, 1 та иш ўзгартирилган, 2 та шикоят бўйича тафтиш инстанциясида иш юритиш тугатилган, тафтиш инстанцияда 5 та хусусий ажримлар чиқарилган.
2024 йил мобайнида Сурхондарё вилоят маъмурий судига жами 485 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, шундан 193 таси шахсий ва сайёр қабул вақтида, 159 таси Ўзбекистон Республикаси Президенти виртуал ва халқ қабулхона орқали, 1 та Ўзбекистон Республикаси Тадбиркорлар виртуал офиси орқали ҳамда 63 та почта ва бошқа алоқа тармоқлари орқали келган.
Суд ҳужжатлари ва уларнинг ижроси устидан келиб тушган мурожаатлар сони 61 тани ташкил этган бўлса, бошқа масалалар, яъни Маъмурий судлов фаолиятига тааллуқли бўлмаган, аммо мурожаат мазмунида давлат ва бошқа органлар фаолияти, улар мансабдор шахсларининг хатти-ҳаракатларини қонунга хилоф деб топиб у ёки бу мажбуриятларни юклаш, уларнинг хизмат вазифаларини лозим даражада бажармаётганлиги юзасидан берилган мурожаатлар сони 390 тани ташкил этган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти виртуал қабулхонаси орқали ҳамда почта ва бошқа алоқа тармоқлари орқали шундай мазмундаги 182 та мурожаат келиб тушган бўлса, шахсий қабулларда 41 тани ташкил этган.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва саводхонлигини ошириш мақсадида вилоят ва туманлараро судлари судьялари ҳамда ходимлари томонидан 281 маротаба очиқ мулоқот, давра суҳбатлари ўтказилган бўлса, 327 маротаба турли ҳуқуқий мавзуларда оммавий ахборот воситаларида чиқишлар амалга оширилиб, Республикамизда суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ишлар билан бир қаторда бошқа ҳуқуқий мавзулар кенг ёритилиб келинган бўлиб, шундан 281 та маъруза, давра суҳбатлари, семинар ва конференциялар шаклида ҳуқуқий тарғибот ишлари ўтказилган, 175 таси аҳоли ўртасида,
50 таси корхона ва ташкилотларда, 56 таси ўқув муассасаларида ўтказилган.
Оммавий ахборот воситаларида жами 327 маротаба чиқишлар қилинган, шундан 65 маротаба радиода, 59 маротаба телевидениеда,
83 маротаба газета ва журналларда, 120 маротаба веб-сайтларда чиқишлар қилинган.