МАЪМУРИЙ СУДЛАР ТОМОНИДАН АМАЛГА ОШИРИЛГАН ИШЛАРГА ОИД МАЪЛУМОТЛАР.
“Суд ҳокимияти ва судьяларга нисбатан аҳолининг ишончини ошириш ҳамда уларнинг имижини янада мустаҳкамлаш бўйича 2025 йилнинг декабрь ойида амалга ошириладиган” чора-тадбирлар режасига кўра, судлар томонидан амалга оширилган ишларга оид маълумотларни кенг оммага ёритиш белгиланган.
Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиққан низолар бўйича фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя этилиб келинмоқда.
Жорий йилнинг январь ойидан декабрь ойига қадар Сурхондарё вилоят маъмурий судининг апелляция инстанциясида 124 та иш мазмунан кўрилган бўлиб, апелляция инстанциясида кўрилган ушбу ишлардан жами 16 таси бекор қилинган, 1 та иш ўзгартирилган, 3 та шикоят бўйича апелляция инстанциясида иш юритиш тугатилган, 104 та ишлар бўйича суд қарорлари ўзгаришсиз қолдирилган, ушбу инстанциядаги ишлар юзасидан 23 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Сурхондарё вилоят маъмурий судининг кассация инстанциясида жами 51 та иш мазмунан кўрилган бўлиб, 7 таси бекор қилинган, 44 та ишлар бўйича суд қарорлари ўзгаришсиз қолдирилган бўлиб, ушбу инстанциядаги ишлар юзасидан
8 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Сурхондарё вилоят маъмурий судининг тафтиш инстанциясида жами 51 та иш мазмунан кўрилган бўлиб, 1 та иш бекор қилинган, 50 та иш бўйича суд қарорлари ўзгаришсиз қолдирилган, тафтиш инстанцияда 6 та хусусий ажримлар чиқарилган.
Термиз туманлараро маъмурий суди томонидан жорий йилнинг январь ойидан декабрь ойига қадар оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиққан низолар билан боғлиқ жами 871 та маъмурий ишлар мазмунан кўриб чиқилган.