- E ’ L O NO‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi rahbariyatining aholi murojaatlarini o‘rganish maqsadida hamda aholi bilan ochiq muloqotni yo‘lga qo‘yish, fuqarolarning murojaatlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘rganish va ularga huquqiy yordam ko‘rsatish, shuningdek, fuqarolarning sud-huquq masalalari bilan bog‘liq murojaatlarini tinglash maqsadida 2026 yil 25 iyul kuni soat… Read more: E ’ L O N
- Бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси Сурхондарё вилоят бошқармасида коррупцияга қарши курашиш, уни олдини олиш ва унга қарши муросасиз курашиш мавзуида тадбир ташкил этилди.Жорий йилнинг 4 февраль куни “Суд органларида манфаатлар тўқнашуви ва коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш, бартараф этиш ҳамда уларнинг олдини олиш, шунингдек судларда коррупцияга нисбатан тоқатсизлик муҳитини шакллантириш бўйича 2026 йилга мўлжалланган” Режасининг ижросини таъминлаш мақсадида, судлар томонидан коррупцияни барвақт аниқлаш,… Read more: Бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси Сурхондарё вилоят бошқармасида коррупцияга қарши курашиш, уни олдини олиш ва унга қарши муросасиз курашиш мавзуида тадбир ташкил этилди.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг халқимиз ва Олий Мажлисга мурожаатномасида илгари сурилган ташаббуслар.Ўзбекистон Республикаси конституциясининг 96-моддасида назарда тутилган ваколатлари доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёйев 2025-йил 26-декабр куни Олий Мажлисга ва халқимизга мурожаатнома билан чиқди. Ушбу мурожаатнома 2025-йил якунлари таҳлили ҳамда мамлакатни ривожлантиришнинг яқин ва ўрта муддатли истиқболларини белгилаб берувчи муҳим сиёсий… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг халқимиз ва Олий Мажлисга мурожаатномасида илгари сурилган ташаббуслар.
- Термиз туманлараромаъмурий судининг 2025 йил давомида одил судловни амалга ошириш борасидаги фаолияти ҳамда чиқарилган хусусий ажримлар юзасиданКейинги йилларда мамлакатимизда инсон шаъни вақадр-қиммати, ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатлари олий қадрият ҳисобланган давлат бўлиши; -халқ давлат органларига эмас, давлат органлари халққа хизмат қилиши; -халқимизнинг қонуний талаб-истаклари ва хоҳиш-иродасини рўёбга чиқариш давлат органлари фаолиятини баҳолашнинг энг муҳим мезонига айланиши;… Read more: Термиз туманлараромаъмурий судининг 2025 йил давомида одил судловни амалга ошириш борасидаги фаолияти ҳамда чиқарилган хусусий ажримлар юзасидан
- Ўзбекистон Республикасида Суд органлари фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш ҳамда рақамлаштириш жараёнларини жадаллаштиришЎзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 21 август куни имзоланган “Судлар фаолияти сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий -техник таъминотини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-140-сонли Фармони ва унда белгиланган… Read more: Ўзбекистон Республикасида Суд органлари фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш ҳамда рақамлаштириш жараёнларини жадаллаштириш
- Суд тизимини такомиллаштиришда ислоҳотларнинг ўрниМамлакатимизда суд тизимидаолиб борилаётган сўнги ислоҳотлар нафақат тизим фаолияти учун, балки шахс манфаатлари учун жуда муҳим ҳисобланади. Ўтган 2025-йилни сарҳисоб қиладиган бўлсак, биргина суд соҳасини такомиллаштириш юзасидан бир қанча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиниб, кенг ҳаётга тадбиқ этилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг… Read more: Суд тизимини такомиллаштиришда ислоҳотларнинг ўрни
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августда “Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий-техник таъминотини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-140-сонли фармонни мазмун-моҳияти тўғрисида.Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, рақамлаштириш ишларини изчил давом эттириш, судларнинг моддий-техник таъминотини яхшилаш, шунингдек, «Рақамли Ўзбекистон — 2030» стратегиясида белгиланган мақсад ва вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августда… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августда “Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий-техник таъминотини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-140-сонли фармонни мазмун-моҳияти тўғрисида.
- Суд тизими кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш: ПФ-141-сонли Президент Фармони таҳлилиЎзбекистон суд тизими фаолиятининг самарадорлиги, ишончлилиги ва одил судловни таъминлашда энг муҳим омиллардан бири — бу малакали ва профессионал кадрлар ресурсидир. Шу мақсадда Президент томонидан 2025-йил 21-августда қабул қилинган ПФ-141-сонли Фармон суд тизими учун юқори малакали ҳуқуқшунос мутахассисларни тайёрлаш, уларнинг билим ва малакасини… Read more: Суд тизими кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш: ПФ-141-сонли Президент Фармони таҳлили
- Ф-140-сонли Президент фармони — суд тизимида рақамлаштириш ва сунъий интеллект даврининг бошланишиЎзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 21-августдаги ПФ-140-сонли Фармони суд тизимини тубдан модернизатсия қилиш, одил судловга эришиш самарадорлигини ошириш ҳамда судлар фаолиятига замонавий ахборот технологияларини, жумладан, сунъий интеллект имкониятларини кенг жорий этишга қаратилгани билан алоҳида аҳамиятга эга. Мазкур фармон суд ҳокимияти мустақиллигини мустаҳкамлаш, суд… Read more: Ф-140-сонли Президент фармони — суд тизимида рақамлаштириш ва сунъий интеллект даврининг бошланиши
- Судялар ҳамжамияти мустақиллиги муҳим масала.Мазкур мақолада Ўзбекистон Республикасидаги судялар ҳамжамияти органлари фаолиятини такомиллаштириш ва суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлаш масалалари таҳлил қилинади. Суд ҳокимияти мустақиллиги ҳуқуқий давлат ва фуқаролик жамиятининг муҳим белгиси ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 136-моддасида суд ҳокимияти мустақил бўлиб, у қонун чиқарувчи ва… Read more: Судялар ҳамжамияти мустақиллиги муҳим масала.
- Уч авлод учрашувиСурхондарё вилоят маъмурий судида “Уч авлод учрашуви” ва “Мустаҳкам оила – жамият тараққиётининг пойдевори” маънавий маърифий тадбири ўтказилди. Ушбу тадбирда Сурхондарё вилоят маъмурий суди ва Термиз туманлараро маъмурий суди судьялари,суд аппарати ходимлари ва ота-оналар иштирок этишди. Учрашувни Сурхондарё вилоят маъмурий… Read more: Уч авлод учрашуви
- СУД ТИЗИМИДАГИ ИСЛОҲАТЛАР-ИНСОН МАНФААТЛАРИ УЧУНМамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш, одил судловга эришиш даражасини ошириш ва одил судловни самарали таъминлашга қаратилган амалий ишлар олиб борилмоқда, шу билан соҳага юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чоралари… Read more: СУД ТИЗИМИДАГИ ИСЛОҲАТЛАР-ИНСОН МАНФААТЛАРИ УЧУН
- Коррупция жамият кушандасиДавлат билан халқни боғлаб турадиган энг муҳим ишонч арқони — бу адолат ва қонун устуворлигидир. Қонуннинг барча учун бирдек қўлланилиши давлат билан жамият ўртасидаги мувозанатни таъминловчи асосий кўприк бўлиб хизмат қилади. Коррупсия эса ана шу кўприкни аста-секин емириб борувчи, жамиятни… Read more: Коррупция жамият кушандаси
- Ўзбекистон суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат.Янгиланган Конституциямизнинг биринчи моддасида “Ўзбекистон – бошқарувнинг республика шаклига эга бўлган суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат. Давлатнинг “Озбекистон Республикаси” ва “Ўзбекистон” деган номлари бир маънони англатади” деб қатъий белгилаб қўйилгани тарихий аҳамиятга эга! Шу билан бирга, халқимизнинг хоҳиш-иродаси… Read more: Ўзбекистон суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат.
- Маъмурий судьларда судга тааллуқли ишлар.Ўзбекистон Республикаси Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексининг 26-моддасида судга тааллуқли ишлар бўйича фикр билдирилган бўлиб, унга кўра маъмурий судга фуқаролар ва юридик шахсларнинг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги, маъмурий ва бошқа оммавий ҳуқуқий… Read more: Маъмурий судьларда судга тааллуқли ишлар.
- ҚОНУНЛАРНИНГ БИР ХИЛДА ТАъМИНЛАНИШИ — ҲУҚУҚИЙ ДАВЛАТНИНГ АСОСИЙ ТАМОЙИЛИҲуқуқий давлат ва фуқаролик жамиятини барпо этиш жараёнида қонунларнинг бир хилда таъминланиши муҳим ва ҳал қилувчи аҳамият касб этади. Қонунларнинг бир хилда қўлланилиши жамиятда адолат, тенглик ва ҳуқуқ устуворлигини таъминлашнинг энг муҳим шарти ҳисобланади. Агар қонунлар барча учун тенг ва… Read more: ҚОНУНЛАРНИНГ БИР ХИЛДА ТАъМИНЛАНИШИ — ҲУҚУҚИЙ ДАВЛАТНИНГ АСОСИЙ ТАМОЙИЛИ
- АУТСТАФФИНГ НИМА? ҲУСУСИЯТЛАРИ, ҚУЛАЙЛИГИ ВА КАМЧИЛИКЛАРИАутсорсинг масаласига тўхталганимиздан кейин, унга ўхшаш бўлган амалиёт – аутстаффингга ҳам тўхталишимиз керак бўлади. Аутстаффинг (инглиз тилида out — «ташқи» + ингл. staff —»ходимлар») – бу бир компания томонидан бошқа бир компания ходимларининг ишчи кучидан фойдаланиш имконияти (сотувчилар, маслаҳатчи-консультантлар, омборчилар,… Read more: АУТСТАФФИНГ НИМА? ҲУСУСИЯТЛАРИ, ҚУЛАЙЛИГИ ВА КАМЧИЛИКЛАРИ
- АУТСОРСИНГ НИМА? АУТСОРСИНГНИ ҚУЛАЙЛИГИ ВА КАМЧИЛИК ТОМОНЛАРИАутсорсинг (инглиз тилидан outsourcing – “ташқи манба”, “ташқи манбалар ва ташқи ресурслардан фойдаланиш”) – бу шартномага мувофиқ бир ташкилотнинг муайян функцияларини (реклама фаолияти, маркетинг ишлари, логистика, бухгалтерия ҳисоби, ҳуқуқий хизмат, HR, кадрлар хизмати ва ходимларни танлаш ва ҳ.к.) ташқи ижрочиларга,… Read more: АУТСОРСИНГ НИМА? АУТСОРСИНГНИ ҚУЛАЙЛИГИ ВА КАМЧИЛИК ТОМОНЛАРИ
- Конституцияда белгиланган суд ҳокимияти фаолиятига оид нормаларнинг мазмун-моҳиятиЎзбекистон Республикасида одил судлов фақат суд томонидан амалга оширилади, Ўзбекистон Республикасида суд ҳокимияти қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимиятдан, сиёсий партиялардан, фуқаролик жамиятининг бошқа институтларидан мустақил ҳолда иш юритади, Ўзбекистон Республикасида суд тизими ва судлар фаолиятининг тартиби қонун билан белгиланади,… Read more: Конституцияда белгиланган суд ҳокимияти фаолиятига оид нормаларнинг мазмун-моҳияти
- Коррупсия: жамият тараққиётига таҳдид ва унга қарши курашнинг илмий асослариМазкур мақолада коррупсия тушунчасининг илмий-назарий моҳияти, унинг келиб чиқиш сабаблари, ижтимоий-иқтисодий оқибатлари ҳамда коррупсияга қарши курашнинг замонавий ҳуқуқий ва институтсионал механизмлари таҳлил этилади. Шунингдек, таълим тизимида коррупсияга қарши маданиятни шакллантиришнинг аҳамияти ёритиб берилади. Кириш. Коррупсия бугунги кунда жамиятнинг барқарор ривожланишига… Read more: Коррупсия: жамият тараққиётига таҳдид ва унга қарши курашнинг илмий асослари
- Судьялар ҳамжамияти органлари фаолиятини такомиллаштирилади.Кейинги йилларда мамлакатимизда судьялар ҳамжамияти органларининг ролини тубдан ошириш, очиқ ва шаффоф тартиб-таомиллар асосида суд органларини малакали кадрлар билан тўлдириш, аҳолининг суд ҳимоясида бўлиш ҳуқуқини самарали таъминлаш, суд мустақиллиги кафолатларини кучайтириш мақсад қилинган. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 24… Read more: Судьялар ҳамжамияти органлари фаолиятини такомиллаштирилади.
- ЎЗБЕКИСТОНДА КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ КУРАШ: ТИЗИМЛИ ИСЛОҲОТЛАР ВА ЗАМОНАВИЙ ЁНДАШУВЛАРТаъкидлаш лозимки, коррупция замонавий жамиятлар учун энг долзарб ижтимоий-сиёсий муаммолардан биридир. Коррупция давлат бошқаруви самарадорлигини издан чиқаради, иқтисодий тараққиётга тўсиқ бўлади, энг муҳими, жамиятнинг давлатга бўлган ишончини пасайтиради. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2003 йил21 ноябрдаги резолюциясига мувофиқ, 2004 йилдан… Read more: ЎЗБЕКИСТОНДА КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ КУРАШ: ТИЗИМЛИ ИСЛОҲОТЛАР ВА ЗАМОНАВИЙ ЁНДАШУВЛАР
- Коррупсияга Қарши Курашишнинг Самарали УсуллариКоррупсия – бу жамиятнинг барча даражаларига зарар етказадиган глобал муаммо. У иқтисодий о’сишни секинлаштиради, демократик институтларни заифлаштиради, ижтимоий адолатсизликни кучайтиради ва фуқароларнинг давлатга бо’лган ишончини сусайтиради. Коррупсияга қарши курашиш учун ҳар томонлама ёндашув ва доимий са’й-ҳаракатлар талаб этилади. Коррупсия —… Read more: Коррупсияга Қарши Курашишнинг Самарали Усуллари
- ТАЪЛИМ ФАЛСАФАСИИнститутда ўқиб юрган кезларимда “Тадбиркорлик асослари”, “Иқтисодиёт назарияси” каби фанлар ўқитилган эди. Мақтаниш эмасу аммо институтда яхши ўқиганман, лекин мана шу иккала дарсдан фақат иқтисодиёт назариясини илк марта ишлаб чиққан одам Адам Смит эканлиги эсимда қолган, холос. Домламиз ўртамиёна кийинган,… Read more: ТАЪЛИМ ФАЛСАФАСИ
- Конституциявий одил судловга эришиш кафолатлари кучайтирилади ва рақамли технологиялар жорий этилади“Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди фаолиятини янада такомиллаштириш ва замонавий рақамли технологияларни жорий этишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–253-сон, 18.12.2025 й.) қабул қилинди. Фармонга кўра, Конституциявий суд фаолиятини такомиллаштиришнинг устувор мақсадлари этиб қуйидагилар белгиланди, жумладан: фуқаролар ва юридик шахсларнинг конституциявий… Read more: Конституциявий одил судловга эришиш кафолатлари кучайтирилади ва рақамли технологиялар жорий этилади
- Судга тааллуқли ишлар.Ўзбекистон Республикаси Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексининг 26-моддасида судга тааллуқли ишлар бўйича фикр билдирилган бўлиб, унга кўра маъмурий судга фуқаролар ва юридик шахсларнинг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги, маъмурий ва бошқа оммавий ҳуқуқий… Read more: Судга тааллуқли ишлар.
- МАЪМУРИЙ СУДЛАР ТОМОНИДАН АМАЛГА ОШИРИЛГАН ИШЛАРГА ОИД МАЪЛУМОТЛАР.“Суд ҳокимияти ва судьяларга нисбатан аҳолининг ишончини ошириш ҳамда уларнинг имижини янада мустаҳкамлаш бўйича 2025 йилнинг декабрь ойида амалга ошириладиган” чора-тадбирлар режасига кўра, судлар томонидан амалга оширилган ишларга оид маълумотларни кенг оммага ёритиш белгиланган. Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан оммавий-ҳуқуқий… Read more: МАЪМУРИЙ СУДЛАР ТОМОНИДАН АМАЛГА ОШИРИЛГАН ИШЛАРГА ОИД МАЪЛУМОТЛАР.
- СУДЛАРДА РАҚАМЛИ ДАЛИЛЛАР БИЛАН ИШЛАШ ТИЗИМИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛМОҚДА.1.Давлат ва жамият қурилиши / Қонунчилик ташаббуси. Норма ижодкорлиги фаолияти] Жамият ҳаётининг турли соҳаларини жадал рақамлаштириш, одамларнинг ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда янада кўпроқ ҳамкорлик қилиши ва бунинг оқибатида жиноятлар содир этилиши, рақамли муҳитда фуқаролар ва ташкилотларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари… Read more: СУДЛАРДА РАҚАМЛИ ДАЛИЛЛАР БИЛАН ИШЛАШ ТИЗИМИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛМОҚДА.
- Електрон онлайн-ауксион савдони ўтказиш учун материалларни тайёрлашБугунги ривожланиб бораётган даврда ҳар бир соҳада рақамли технологиянинг ўрни муҳимдир. Бозор иқтисодиётида олди-сотди жараёнларининг электрон тизимга ўтиши шафофликни ҳамда ҳар қандай корупсия ҳолатларини олдини олишга ёрдам беради. Янги Ўзбекистонда электрон ҳукуматни ривожлантириш, ҳар бир тармоқда босқичма босқич рақамли технолгияни… Read more: Електрон онлайн-ауксион савдони ўтказиш учун материалларни тайёрлаш
- Конституция – Ўзбекистон тараққиётининг асосий негизидирҲар бир давлатнинг сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий ҳаётида Конституция асосий ўрин тутади. Чунки у-жамиятнинг бош йўл харитаси, фуқаронинг энг катта кафолати, давлат ҳокимиятининг асосий пойдеворидир. 2023-йилда қабул қилинган янги таҳрирдаги конституция мамлакатимиз тараққиётига янги босқич очиб беради. Янги Конституцияни қабул… Read more: Конституция – Ўзбекистон тараққиётининг асосий негизидир
- Маъмурий судларга мурожаат қилишда аризанинг шакли ва мазмуниМаъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексида судга мурожаат қилиш қуйидагича амалга оширилиши белгиланган, яъни: фуқаролар ва юридик шахсларнинг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги маъмурий ишлар бўйича, шунингдек ушбу Кодексда назарда тутилган бошқа ҳолларда —… Read more: Маъмурий судларга мурожаат қилишда аризанинг шакли ва мазмуни
- Коррупсия — жамият тараққиётига энг катта таҳдид.Коррупсия — жамият тараққиётига энг катта таҳдид Коррупсия бугунги кунда дунёнинг деярли барча мамлакатларида учрайдиган, жамият ривожига жиддий зарар етказувчи иллатлардан биридир. У давлат бошқаруви, иқтисодиёт, таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа муҳим соҳаларда адолатсизликни кучайтириб, халқнинг давлатга бўлган ишончини сусайтиради.… Read more: Коррупсия — жамият тараққиётига энг катта таҳдид.
- МАЪМУРИЙ СУДЛАРДА САЙЁР СУД МАЖЛИСЛАРИНИНГ ҚОНУНИЙЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАШ ҲАМДА ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРНИНГ ОЛДИНИ ОЛИШГА КЎМАКЛАШИШДАГИ АҲАМИЯТИ.Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан қонун устуворлигини, фуқаролар ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларини таъминлаш, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш, маҳаллаларда ҳуқуқбузарликлар ва жиноятчиликнинг олдини олиш мақсадида ишларни сайёр суд мажлисларида кўриш орқали аҳолига етказиш юзасидан… Read more: МАЪМУРИЙ СУДЛАРДА САЙЁР СУД МАЖЛИСЛАРИНИНГ ҚОНУНИЙЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАШ ҲАМДА ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРНИНГ ОЛДИНИ ОЛИШГА КЎМАКЛАШИШДАГИ АҲАМИЯТИ.
- Коррупциясиз жамиятТаъкидлаш жоизки, коррупция ҳар қандай давлат ва жамиятнинг сиёсий иқтисодий ривожланишига жиддий путур етказади, Давлатнинг конституциявий асосларини, қонун устуворлигини заифлаштиради, пировардида инсон ҳуқуқ ва эркинларининг поймол бўлишга олиб келади, шу боис коррупция мураккаб ижтимоий ҳодиса бўлиб унга қарши курашиш учун… Read more: Коррупциясиз жамият
- Коррупция тараққиёт кушандасиҚонунчиликка кўра, коррупция – шахснинг ўз мансаб ёки хизмат мавқеидан шахсий манфаатларини ёхуд ўзга шахсларнинг манфаатларини кўзлаб моддий ёки номоддий наф олиш мақсадида қонунга хилоф равишда фойдаланиши, худди шунингдек бундай нафни қонунга хилоф равишда тақдим этиш ҳисобланади. Коррупция демократик институтларнинг… Read more: Коррупция тараққиёт кушандаси
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги ПФ-140-сонли Фармонининг мазмун маҳияти ҳақида.Сўнгги йилларда мамлакатимиз суд-ҳуқуқ соҳасини тубдан ислоҳ қилиш, уни замонавий талабларга мослаштириш, фуқароларнинг одил судловга бўлган ишончини тўлиқ таъминлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу жараёнлар фуқароларнинг суд органларига бўлган ишончини ошириш, суд ишларининг ошкора ва холис олиб борилишини… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги ПФ-140-сонли Фармонининг мазмун маҳияти ҳақида.
- Судлар фаолиятида гендер тенгликни таъминлашМамлакатимизда гендер тенгликни таъминлаш давлат сиёсати даражасидаги долзарб масала ҳисобланади. Жамиятда ва давлат органлари фаолиятида хотин-қизларнинг ролини ошириш, уларнинг иштирокини таъминлаш асосий мезон бўлиб хизмат қилмоқда. Гендер тенгликни шакллантириш юзасидан кўплаб норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган бўлиб, Асосий Қонунимизнинг 58-моддаси ушбу… Read more: Судлар фаолиятида гендер тенгликни таъминлаш
- Коррупцияга қарши қарши курашиш бугунги кун давр талаби – Сурхондарё вилоят маъмурий судлари мисолида.Коррупцияга қарши курашишда аҳолининг барча қатламлари, энг яхши мутахассислар жалб қилинмас экан, жамиятимизнинг барча аъзолари, таъбир жоиз бўлса, “ҳалоллик вакцинаси” билан эмланмас экан, ўз олдимизга қўйган юксак марраларга эриша олмаймиз. Биз коррупциянинг оқибатлари билан курашишдан унинг барвақт олдини олишга ўтишимиз… Read more: Коррупцияга қарши қарши курашиш бугунги кун давр талаби – Сурхондарё вилоят маъмурий судлари мисолида.
- Маъмурий ишларнинг судга тааллуқлилиги ва судловга тегишлилиги. Маъмурий судларда тааллуқлиликМаъмурий судга фуқаролар ва юридик шахсларнинг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги, маъмурий ва бошқа оммавий ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган ишлар тааллуқлидир, бундан Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судига, фуқаролик ишлари бўйича судларга, иқтисодий судларга ва ҳарбий… Read more: Маъмурий ишларнинг судга тааллуқлилиги ва судловга тегишлилиги. Маъмурий судларда тааллуқлилик
- “Исломда қозилик” ҳақида.Қадим тарихимизда қозилик тадрижийлик асосида ривожланиб борган. Лекин ҳар қандай даврда ҳам қози лавозимига тайинланадиган инсон пок тийнатли, юксак салоҳиятли, чуқур диний ва дунёвий илмлардан бохабар бўлган одамлар орасидан танланган. Ҳар ким ҳам бу ниҳоятда масъулиятли лавозимни қабул қилавермаган. Шу… Read more: “Исломда қозилик” ҳақида.
- СУД ПРОЦЕССИ ИШТИРОКЧИЛАРИ БИЛАН ЎЗАРО МУНОСАБАТЛАРСудя процессуал бўлмаган алоқаларни, яъни муайян суд иши бўйича ишда иштирок этувчи шахслар, уларнинг вакиллари, прокурор, адвокат бошқа манфаатдор шахслар билан процессуал ва бошқа қонун ҳужжатларида назарда тутилмаган ҳар қандай мулоқотни, агар ушбу ҳаракатлар судянинг холислиги ва беғаразлигига асосли равишда… Read more: СУД ПРОЦЕССИ ИШТИРОКЧИЛАРИ БИЛАН ЎЗАРО МУНОСАБАТЛАР
- Ёпиқ суд мажлисларида иштирок этган шахслар маълумотларни ошкор қилганлик ҳолатлари учун жавобгарлик белгиланди.Мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, унинг шахсий ҳаёти дахлсизлиги, шахсий ҳамда оилавий сири, шаъни ва қадр-қимматини кафолатли ҳимоя қилишга қаратилган қонунчилик базаси изчиллик билан такомиллаштирилиб борилмоқда. Маълумки, Конституциямизнинг 137-моддасига кўра, юртимизда барча судларда ишлар очиқ кўрилади. Ишларни ёпиқ суд мажлисида… Read more: Ёпиқ суд мажлисларида иштирок этган шахслар маълумотларни ошкор қилганлик ҳолатлари учун жавобгарлик белгиланди.
- Янги таҳрирдаги Конституция – инсон шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқларининг мустаҳкам кафолати.“Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси давлатчилик, ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва суд-ҳуқуқ соҳаларини бундан кейин ҳам барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратади”. Мамлакатимизда 2023 йил 30 апрель куни ўтказилган референдумда иштирок этган фуқароларнинг 90,21 фоизи янги таҳрирдаги Конституциямизни ёқлаб овоз бергани ҳам… Read more: Янги таҳрирдаги Конституция – инсон шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқларининг мустаҳкам кафолати.
- Ўзбекистон Республикасининг “Коррупсияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунни мазмун-моҳияти2017- йил 3-январда “Коррупсияга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг ЎРҚ-419-сонли Қонуни қабул қилинди.34 моддадан иборат ушбу ҳужжатда коррупсия атамасига таърифдан тортиб, унга қарши курашиш, ваколатли органлар ва уларнинг вазифалари, коррупсияга қарши жавобгарлик, бу масалада халқаро ҳамкорлик каби барча муҳим жиҳатлар… Read more: Ўзбекистон Республикасининг “Коррупсияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунни мазмун-моҳияти
- ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГПФ-140 ВА 141-СОНЛИ ФАРМОНЛАРИ МАЗМУН МОҲИЯТИМамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш, одил судловга эришиш даражасини ошириш ва одил судловни самарали таъминлашга қаратилган амалий ишлар олиб борилмоқда, шу билан соҳага юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чоралари… Read more: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГПФ-140 ВА 141-СОНЛИ ФАРМОНЛАРИ МАЗМУН МОҲИЯТИ
- Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш замон тақазосиБугунги кунда мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотлар изчилва аниқ мақсадлар йўлида амалга оширилмоқда. Жорий йилнинг 21 августида Президентимиз томонидан тасдиқланган “Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий-техника таъминотини яхшилашга доир қўшимча… Read more: Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш замон тақазоси
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги “Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий-техник таъминотини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-140-сонли фармони юзасиданЮртимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш, одил судловга эришиш даражасини ошириш ва одил судловни самарали таъминлашга қаратилган амалий ишлар олиб борилмоқда. Хусусан 2025 йил 21 август куни давлатимиз раҳбарининг судлар фаолиятини… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги “Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий-техник таъминотини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-140-сонли фармони юзасидан
- ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГ 2025 ЙИЛ 21 АВГУСТДАГИ ПФ 140 ВА 141-СОНЛИ ФАРМОНЛАРИ МАЗМУН-МОҲИЯТИМамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш, одил судловга эришиш даражасини ошириш ва одил судловни самарали таъминлашга қаратилган амалий ишлар олиб борилмоқда, шу билан соҳага юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чоралари… Read more: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГ 2025 ЙИЛ 21 АВГУСТДАГИ ПФ 140 ВА 141-СОНЛИ ФАРМОНЛАРИ МАЗМУН-МОҲИЯТИ
- Янги таҳрирдаги Конституция — инсон шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқларининг мустаҳкам кафолати“Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси давлатчилик, ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва суд-ҳуқуқ соҳаларини бундан кейин ҳам барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратди”. Ушбу ҳаққоний эътироф Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2023-йил 16-ноябрда имзолаган “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига тайёргарлик кўриш ва уни… Read more: Янги таҳрирдаги Конституция — инсон шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқларининг мустаҳкам кафолати
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдагиПФ-140-сонли Фармонининг мазмун маҳияти ҳақида.Сўнгги йилларда мамлакатимиз суд-ҳуқуқ соҳасини тубдан ислоҳ қилиш, уни замонавий талабларга мослаштириш, фуқароларнинг одил судловга бўлган ишончини тўлиқ таъминлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу жараёнлар фуқароларнинг суд органларига бўлган ишончини ошириш, суд ишларининг ошкора ва холис олиб борилишини… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдагиПФ-140-сонли Фармонининг мазмун маҳияти ҳақида.
- Маъмурий суд ишларини юритишда Конституция ва қонунларнинг устунлиги: суднинг фаол иштирокиМамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар негизида инсон, унинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатлари ётади. Ўзбекистон Республикаси Конституциясиясининг барча нормаларида буни кўриш мумкин. Хусусан, Конституциянинг 2-моддасида давлат халқ иродасини ифода этиб, унинг манфаатларига хизмат қилиши, давлат органлари ва мансабдор шахслар жамият ва… Read more: Маъмурий суд ишларини юритишда Конституция ва қонунларнинг устунлиги: суднинг фаол иштироки
- Суд тизимига сунъий интеллект кириб келмоқда.Сурхондарё вилоят маъмурий судида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 августдаги “Судлар фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали одил судловга эришиш даражасини ошириш ҳамда суд тизимининг моддий-техник таъмотини яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-140-сонли ва “Одил судлов соҳасида юқори… Read more: Суд тизимига сунъий интеллект кириб келмоқда.
- Маъмурий суд томонидан томонидан қабул қилинадиган суд ҳужжатлари ва маъмурий суд ишларини юритиш принциплари ҳақидаДавлатимиз мустақилликка эришгандан кейин тарихан қисқа давр ичида инсон, унинг манфаатлари, ҳуқуқ ва эркинликлари олий қадрият ҳисобланган фуқаролик жамиятини барпо этиш борасида улкан ишлар амалга оширилди. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида изчиллик билан тадбиқ этилаётган ҳаётимизнинг барча жабҳаларини демократлаштириш ҳамда эркинлаштириш… Read more: Маъмурий суд томонидан томонидан қабул қилинадиган суд ҳужжатлари ва маъмурий суд ишларини юритиш принциплари ҳақида
- Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2025-йил23-июндаги 13-сонли, 2018-йил 24-августдаги 24-сонли қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ги 14-сонли, Олий суд Пленумининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ги 15-сонли қарорларининг мазмун маҳияти ҳақида.“Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг мақсади юридик ва жисмоний шахсларнинг, шунингдек якка тартибдаги тадбиркорларнинг тўловга қобилиятсизлиги соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат бўлиб, унинг амал қилиши давлат муассасаларига ва бошқа нотижорат ташкилотларига нисбатан татбиқ этилмайди, бундан матлубот кооперативи ёки ижтимоий… Read more: Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2025-йил23-июндаги 13-сонли, 2018-йил 24-августдаги 24-сонли қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ги 14-сонли, Олий суд Пленумининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” ги 15-сонли қарорларининг мазмун маҳияти ҳақида.
- ФУҚАРОНИНГ ҲУҚУҚИ ТИКЛАНДИ.Термиз туманлараро маъмурий суди томонидан Бобоев Норхидирнинг (фамилия исм ўзгартирилган) жавобгар Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси Узун туман бўлими пенсия ва нафақаларни тайинлаш комиссиясининг 2025 йил 28 апрелдаги қарорини ҳақиқий эмас деб топиш ҳақидаги аризаси кўриб чиқилди. Аниқланишича, фуқаро Н.Бобоев (фамилия… Read more: ФУҚАРОНИНГ ҲУҚУҚИ ТИКЛАНДИ.
- Сурхондарё вилоят маъмурий судида ўтказилган “Халқаро оила куни”га бағишлаб судя ва суд аппарати ходимларининг оилаларида соғлом маънавий муҳитни ривожлантириш мақсадида уларнинг оила аъзолари учун “Очиқ эшиклар куни”ни ҳақида.Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 1993 йил20 сентабрдаги А/РЕС/47/237-сон резолютсиясига мувофиқ, 15 май Халқаро оила куни сифатида 1994 йилдан буён бутун дунёда нишонланиб келинмоқда.Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 27 июндаги “Ўзбекистон Республикасида оила институтини мустаҳкамлаш Консепсиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги ПҚ-3808-сон қарорида… Read more: Сурхондарё вилоят маъмурий судида ўтказилган “Халқаро оила куни”га бағишлаб судя ва суд аппарати ходимларининг оилаларида соғлом маънавий муҳитни ривожлантириш мақсадида уларнинг оила аъзолари учун “Очиқ эшиклар куни”ни ҳақида.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 10 июль кунидаги ЎРҚ 1075-сонли қонунига асосан Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.Муҳим ўзгартиришлардан бири Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида бўлиб, бунга;“261-модда. Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги органлари”;биринчи қисмидаги “Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси органларига ушбу Кодекснинг 63-моддасида, 65-моддасининг тўртинчи қисмида (бундан қишлоқ хўжалиги ерларини… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 10 июль кунидаги ЎРҚ 1075-сонли қонунига асосан Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
- Янги таҳрирдаги Конституция – инсон шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқларининг мустаҳкам кафолати.“Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси давлатчилик, ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва суд-ҳуқуқ соҳаларини бундан кейин ҳам барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратади”.Мамлакатимизда 2023 йил 30 апрель куни ўтказилган референдумда иштирок этган фуқароларнинг 90,21 фоизи янги таҳрирдаги Конституциямизни ёқлаб овоз бергани ҳам бу… Read more: Янги таҳрирдаги Конституция – инсон шаъни, қадр-қиммати ва ҳуқуқларининг мустаҳкам кафолати.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-33 сон қарори ижроси бўйича идоралараро ҳамкорлик йиғилиши бўлиб ўтдиБугун 2025 йил 26 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-33 сон қарори ижроси бўйича Судьялар олий кенгаши раҳбарияти, Олий суд судьялари, маъмурий судлар раислари ва судьялари, Судьялар олий мактаби профессор ўқитувчилари, прокуратура, адвокатура, солиқ, божхона, кадастр, ҳокимиятлар, пенсия жамғармаси, бошқа… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-33 сон қарори ижроси бўйича идоралараро ҳамкорлик йиғилиши бўлиб ўтди
- Процессуал ҳуқуқий ворислик ҳақидаЎзбекистон Республикаси Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексининг 43-моддасида процессуал ҳуқуқий ворислик ҳақида тушунча берилган бўлиб, унга кўра тарафлардан бири низоли ёки суд ҳужжати билан аниқланган ҳуқуқий муносабатдан чиқиб кетган ҳолда (юридик шахснинг қайта ташкил этилиши, фуқаронинг вафот этиши ва… Read more: Процессуал ҳуқуқий ворислик ҳақида
- Низонинг предметига нисбатан мустақил талаблар билан арз қилувчи учинчи шахслар ҳамда низонинг предметига нисбатан мустақил талаблар билан арз қилмайдиган учинчи шахсларнинг ўзаро ўхшаш ва фарқли жихатлари ҳақида.Низонинг предметига нисбатан мустақил талаблар билан арз қилувчи учинчи шахслар ҳамда низонинг предметига нисбатан мустақил талаблар билан арз қилмайдиган учинчи шахслар ҳақида Ўзбекистон Республикаси Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексининг 44 ва 45 моддаларида тушунтиришлар берилган.Жумладан, низонинг предметига нисбатан мустақил… Read more: Низонинг предметига нисбатан мустақил талаблар билан арз қилувчи учинчи шахслар ҳамда низонинг предметига нисбатан мустақил талаблар билан арз қилмайдиган учинчи шахсларнинг ўзаро ўхшаш ва фарқли жихатлари ҳақида.
- Янги Ўзбекистонда гендер тенглик сиёсати борасида олиб борилаётган ислоҳотлар.Янги Ўзбекистонда аёлларга берилаётган имкониятлар ва қилинаётган ислоҳотлар инсон кўзини қувонтирмасдан қўймайди. Давлат ҳокимяти бошқарувида аёлларнинг ўрнини ошириш борасида сўнгги йилларда бир қатор ижобий ишлар амалга оширилмоқда. Ўз касбининг юқори даражадаги малакали аёл ходимлари чет элга малака ошириб келиши учун… Read more: Янги Ўзбекистонда гендер тенглик сиёсати борасида олиб борилаётган ислоҳотлар.
- Судьялар мустақилдирлар, уларнинг фаолиятига ҳар қандай аралашиш жавобгарликка сабаб бўлади.Кейинги йилларда мамлакатимизда суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлашга, суд ишлари юритилишини такомиллаштиришга, шунингдек фуқароларнинг ва тадбиркорлик фаолияти субъектларининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини суд орқали ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтиришга қаратилган ислоҳотлар амалга оширилди.Шу билан бирга янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида Ўзбекистон… Read more: Судьялар мустақилдирлар, уларнинг фаолиятига ҳар қандай аралашиш жавобгарликка сабаб бўлади.
- Ўзбекистонда келажак авлод тақдири ислоҳотларнинг диққат марказидаСўнги йилларда мамлакатимиз ҳаётининг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий соҳаларида босқичма-босқич амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар энг муҳим ва долзарб масалаларини қамраб олганлиги туфайли нафақат халқимиз, ҳатто халқаро жамоатчиликнинг ҳам юксак эътибори ва эътирофига сазовор бўлмоқда. Олиб борилаётган ишлар замирида инсон қадрини улуғлаш,… Read more: Ўзбекистонда келажак авлод тақдири ислоҳотларнинг диққат марказида
- Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2025 йил 29 апрелдаги 9-сонли қарорининг мазмун-моҳиятиМаъмурий судлар томонидан қонуний кучга кирган суд ҳужжатларини янги очилган ҳолатлар бўйича қайта кўришда ягона суд амалиётини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2025 йил 29 апрелдаги “Маъмурий судлар томонидан қонуний кучга кирган суд ҳужжатларини янги очилган ҳолатлар бўйича… Read more: Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2025 йил 29 апрелдаги 9-сонли қарорининг мазмун-моҳияти
- Оила, оналик, оталик ва болалик давлат ҳимоясидадир.Оила муқаддаслиги, оиланинг энг олий қадрият эканлиги ҳақидаги ғоялар, қарашлар ҳар бир инсоннинг қон-қонига сингдирилганлигини инкор этиб бўлмайдиган ҳақиқатдир. Оила жамиятнинг асосий негизидир. Мамлакатимиз ҳуқуқ тизимида оила қонунчилиги алоҳида соҳа сифатида ўрганилади. Ўзбекистон Республикаси Оила кодексида белгилаб берилган ҳуқуқий нормаларда … Read more: Оила, оналик, оталик ва болалик давлат ҳимоясидадир.
- Ўзбекистон Республикаси Конституциясида белгиланган фуқароларнинг сиёсий ва ижтимоий иқтисодий ҳуқуқларнинг моҳияти ҳақида.Ўзбекистон Республикасининг фуқаролари жамият ва давлат ишларини бошқаришда бевосита ҳамда ўз вакиллари орқали иштирок этиш ҳуқуқига эга. Бундай иштирок этиш ўзини ўзи бошқариш, референдумлар ўтказиш ва давлат органларини демократик тарзда шакллантириш, шунингдек давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назорати воситасида амалга… Read more: Ўзбекистон Республикаси Конституциясида белгиланган фуқароларнинг сиёсий ва ижтимоий иқтисодий ҳуқуқларнинг моҳияти ҳақида.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 11 мартдаги аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритиш тўғрисидаги ЎРҚ-1047-сонли қонуни мазмун моҳиятиКейинги йилларда мамлакатимизда судлов фаолиятини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ислоҳотлар фуқароларнинг ўз ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан судларга мурожаат қилишини либераллаштириш, умуман одил судловга эришиш даражасини ошириш, шунингдек судлар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш имконини берди. Натижада ариза бериш,… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 11 мартдаги аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритиш тўғрисидаги ЎРҚ-1047-сонли қонуни мазмун моҳияти
- “Суд органларида манфаатлар тўқнашуви ва коррупцияни олдини олиш юзасидан тузиладиган декларатция мазмун-моҳияти ҳақида”Ўзбекистон Республикасининг “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги 2024 йил 5 июндаги қонуни.Эҳтимолий манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги декларацияда қуйидаги маълумотлар кўрсатилиши керак: давлат органи ёки бошқа ташкилот ходимининг лавозими ҳамда унинг фамилияси, исми, отасининг исми, шунингдек унинг жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами; давлат органи ёки бошқа ташкилот ходими яқин қариндошларининг фамилияси, исми ва… Read more: “Суд органларида манфаатлар тўқнашуви ва коррупцияни олдини олиш юзасидан тузиладиган декларатция мазмун-моҳияти ҳақида”Ўзбекистон Республикасининг “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги 2024 йил 5 июндаги қонуни.
- Ўзбекистон Республикасининг “Коррупсияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунни мазмун-моҳияти2017-йил 3-январда “Коррупсияга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг ЎРҚ-419-сонли Қонуни қабул қилинди.34 моддадан иборат ушбу ҳужжатда коррупсия атамасига таърифдан тортиб, унга қарши курашиш, ваколатли органлар ва уларнинг вазифалари, коррупсияга қарши жавобгарлик, бу масалада халқаро ҳамкорлик каби барча муҳим жиҳатлар қайд… Read more: Ўзбекистон Республикасининг “Коррупсияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунни мазмун-моҳияти
- Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленуми ва Ўзбекистон Республикаси Олий хўжалик суди Пленумининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаАгар суд ҳужжатини янги очилган ҳолатларга кўра қайта кўриш ҳақидаги ариза судловга тегишлилик қоидалари бузилган ҳолда келиб тушган бўлса, ариза тегишли судга юборилиши лозим.Тушунтирилсинки, қонуний кучга кирган суд ҳужжатини янги очилган ҳолатлар бўйича қайта кўриш тўғрисидаги ариза билан мурожаат қилишга… Read more: Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленуми ва Ўзбекистон Республикаси Олий хўжалик суди Пленумининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида
- Конституцияда белгиланган суд ҳокимияти фаолиятига оид нормаларнинг мазмун-моҳияти ҳақида.Ўзбекистон Республикаси Конституциясига судлар ва судялар мустақиллигини, судялар ва суд аппарати ходимларининг оила аъзоларининг дахлсиз-лигини таъминлаш, уларнинг ваколатларини кенгайтириш, моддий ва молиявий таъминотини яхшилашга оид бир қатор янги нормалар киритилди. Зеро, ҳуқуқий демократик давлатда суд ва судялар амалда мустақил бўлсагина… Read more: Конституцияда белгиланган суд ҳокимияти фаолиятига оид нормаларнинг мазмун-моҳияти ҳақида.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020-йил 20-октабрдаги “Мамлакатимиздаги ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги ПФ-6084-сон Фармони ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2021-йил 10-февралдаги “Лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосига босқичма-босқич тўлиқ ўтишни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 61-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида барча суд органларида иш юритиш ҳужжатлари ва бошқа ҳужжатларни лотин ёзувига асосаланган ўзбек алифбосида юритиш (протсессуал ҳужжатлар бундан мустасно) амалиётинни тўлиқ жорий қилиш.“Мамлакатимиздаги ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш” маърузасини ўқиб эшиттирди“. Дунёдаги қадимий ва бой тиллардан бири бўлган ўзбек тили халқимиз учун миллий ўзлигимиз ва мустақил давлатчилигимиз тимсоли, бебаҳо маънавий бойлик, буюк қадриятдир”, – дея таъкидлаган эди Президентимиз Ш.Мирзиёйев.… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020-йил 20-октабрдаги “Мамлакатимиздаги ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги ПФ-6084-сон Фармони ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2021-йил 10-февралдаги “Лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосига босқичма-босқич тўлиқ ўтишни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 61-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида барча суд органларида иш юритиш ҳужжатлари ва бошқа ҳужжатларни лотин ёзувига асосаланган ўзбек алифбосида юритиш (протсессуал ҳужжатлар бундан мустасно) амалиётинни тўлиқ жорий қилиш.
- Психолог томонидан судя ва суд ходимлари иштирокида семинар-тренинг ўтказилдиДавлат органлари, суд ва ҳуқуқ-тартибот органлари, маҳаллий ҳокимликларнинг имижини шакллантириш ва уларга нисбатан аҳоли ишончини ошириш бўйича белгилаб берилган вазифаларни бажариш юзасидан Сурхондарё вилоят маъмурий судида ўқув курси ташкил этилди.Унда, суд органлари ва судялар фаолиятига оид аҳолининг норозилигига ва кенг… Read more: Психолог томонидан судя ва суд ходимлари иштирокида семинар-тренинг ўтказилди
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020-йил 20-октабрдаги “Мамлакатимиздаги ўзбек тилини янада ривожланиши“Мамлакатимиздаги ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш” маърузасини ўқиб эшиттирди“.Дунёдаги қадимий ва бой тиллардан бири бўлган ўзбек тили халқимиз учун миллий ўзлигимиз ва мустақил давлатчилигимиз тимсоли, бебаҳо маънавий бойлик, буюк қадриятдир”, – дея таъкидлаган эди Президентимиз Ш.Мирзиёйев.Ўзбектилига давлат… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020-йил 20-октабрдаги “Мамлакатимиздаги ўзбек тилини янада ривожланиши
- Давлат кадсртлар палатаси Сурхондарё вилоят бошқармасида судялар иштирокида чиқарилган хусусий ажримлар кенг муҳокама қилинди.Жорий йилнинг 5 март куни ҳурматли Президентимизнинг Коррупсияга қарши курашиш бўйича Миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида судлар томонидан чиқарилган хусусий ажримларнинг муҳокамасида судялар иштирок этиши ҳақида топшириқ берилган эдилар.Давлат кадастрлар палатаси Сурхондарё вилоят бошқармасида Сурхондарё вилоят маъмурий суди судялари А.Мухиддинов ва… Read more: Давлат кадсртлар палатаси Сурхондарё вилоят бошқармасида судялар иштирокида чиқарилган хусусий ажримлар кенг муҳокама қилинди.
- “Чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларини кўрсатиш соҳасида тўлов интизомини мустаҳкамлашга қаратилган қўшимча ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни мазмун-моҳияти хусусида.Мазкур қонун Қонунчилик палатаси томонидан 2024 йил 24 декабрда қабул қилинган, Сенат томонидан 2025 йил 21 февралда маъқулланган, ушбу Ўзбекистон Республикасининг 2025 йил 7 мартдаги ЎРҚ-1044-сонли Қонуни таҳририда (“Халқ сўзи” газетаси 08.03.2025 йил) 07.06.2025 йилдан кучга киради.Юқоридаги Қонун билан Ўзбекистон… Read more: “Чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларини кўрсатиш соҳасида тўлов интизомини мустаҳкамлашга қаратилган қўшимча ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни мазмун-моҳияти хусусида.
- Ўзбекистон Республикасининг маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳақида.Ўзбекистон Республикасининг маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳақидаги Ўзбекистон Республикасининг қонуни Қонунчилик палатаси томонидан 2024 йил 19 декабрда қабул қилиниб, Сенат томонидан 2024 йил 21 декабрда маъқулланди.Ҳозирги вақтда мамлакатимизда ёввойи ҳайвонлар билан муомалада бўлишда аҳолининг хавфсизлигини таъминлашга… Read more: Ўзбекистон Республикасининг маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳақида.
- Суд муҳокамаларида масофадан иштирок этишдаги қулайликларКейинги йилларда мамлакатимизда судлов фаолиятини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ислоҳотлар фуқароларнинг ўз ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан судларга мурожаат қилишини либераллаштириш, умуман одил судловга эришиш даражасини ошириш, шунингдек судлар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш имконини берди.Натижада ариза бериш, ишда… Read more: Суд муҳокамаларида масофадан иштирок этишдаги қулайликлар
- Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаКейинги йилларда мамлакатимизда судлов фаолиятини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ислоҳотлар фуқароларнинг ўз ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан судларга мурожаат қилишини либераллаштириш, умуман одил судловга эришиш даражасини ошириш, шунингдек судлар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш имконини берди.Суд органлари, демократик жамиятнинг… Read more: Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 11 мартдаги“Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритиш тўғрисидагиЎРҚ-1047-сонли қонуннинг мазмун-моҳияти тўғрисида.Кейинги йилларда мамлакатимизда судлов фаолиятини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ислоҳотлар фуқароларнинг ўз ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан судларга мурожаат қилишини либераллаштириш, умуман одил судловга эришиш даражасини ошириш, шунингдек судлар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш имконини берди.Натижада ариза бериш, ишда… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 11 мартдаги“Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш киритиш тўғрисидагиЎРҚ-1047-сонли қонуннинг мазмун-моҳияти тўғрисида.
- Маъмурий суд ишларини юритишда суднинг фаол иштирокиМаъмурий суд ишларини юритиш суднинг фаол иштироки асосида амалга оширилади.Суд ишда иштирок этувчи шахсларнинг тушунтиришлари, аризалари, илтимосномалари, улар томонидан тақдим этилган далиллар ва ишнинг бошқа материаллари билан чекланмасдан маъмурий ишнинг тўғри ҳал қилиниши учун аҳамиятга эга бўлган барча ҳақиқий ҳолатларни… Read more: Маъмурий суд ишларини юритишда суднинг фаол иштироки
- Манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишда олиб борилаётган долзарб ислоҳотларнинг қонунчиликда акс этишиБугунги кунда маъмурий органлар ёки бошқа давлат ташкилотлари ходимлари ўртасидаги муносабатларда манфаатлар тўқнашувига олиб келувчи омилларни бартараф қилиш бўйича кўплаб чора-тадбирлар ўтқазилаётганлиги, бу муносабатларнинг кескин камайтириш юзасидан бажарилаётган сай ҳаракатлар сезиларли даражада ортиб бормоқда. Бунга кўра, Ўзбекистон Республикасининг «Манфаатлар тўқнашуви… Read more: Манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишда олиб борилаётган долзарб ислоҳотларнинг қонунчиликда акс этиши
- Якка тартибда уй-жой қуриш учун ер майдонларини ажратиш тартибиЕр участкалари рўйхатини шакллантириш ва ер участкаларини ауксионга қўйиш учун зарур материалларни тайёрлашда қуйидаги ишлар амалга оширилади:-туман миқёсидаги ҳокимликлар БРЛга мувофиқ ҳар бир ер участкасига кадастр йиғмажилдини расмийлаштириш учун ер участкаларининг шартли чегараларини ҳамда фойдаланиш мумкин бўлган фаолият турларини кўрсатган… Read more: Якка тартибда уй-жой қуриш учун ер майдонларини ажратиш тартиби
- Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солиш соҳасидаги ваколатлари ҳақида.Ўзбекистон Республикасининг Коррупцияга қарши курашиш агентлиги манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органидир.Махсус ваколатли давлат органи:манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ ахборотни ва материалларни давлат органларидан ёки бошқа ташкилотлардан сўраб олади ва ўрганади;давлат органларининг ёки бошқа ташкилотларнинг… Read more: Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солиш соҳасидаги ваколатлари ҳақида.
- Маъмурий суд томонидан яна бир фуқаронинг бузилган ҳуқуқи тикланди.Бугунги кунда суд ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар баробарида фуқароларнинг судларга бўлган ишончи уларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш орқали амалга оширилмоқда. Айниқса маъмурий судлар томонидан низоларни кўриб чиқиш ўзига хослик касб этиб, бунда ҳар-бир низоли ҳолатни батафсил ўрганиш, фуқароларнинг ҳар бир… Read more: Маъмурий суд томонидан яна бир фуқаронинг бузилган ҳуқуқи тикланди.
- Президентимизнинг 30.01.2025 йилдаги «Фуқаролар ва тадбиркорлик субъйектларининг ҳуқуқларини суд орқали ҳимоя қилишнинг замонавий механизмларини жорий этиш боʻйича қоʻшимча чора-тадбирлар тоʻгʻрисида»гиПҚ-33-сонли қарор.Мамлакатимиз мустақилликка эришгандан кейин тарихан қисқа давр ичида инсон, унинг манфаатлари, ҳуқуқ ва эркинликлари олий қадрият ҳисобланган фуқаролик жамиятини барпо этиш борасида улкан ишлар амалга оширилди. Президентимиз Шавкат Мирзиёйев раҳбарлигида изчиллик билан тадбиқ этилаётган ҳаётимизнинг барча жабҳаларини демократлаштириш ҳамда эркинлаштириш… Read more: Президентимизнинг 30.01.2025 йилдаги «Фуқаролар ва тадбиркорлик субъйектларининг ҳуқуқларини суд орқали ҳимоя қилишнинг замонавий механизмларини жорий этиш боʻйича қоʻшимча чора-тадбирлар тоʻгʻрисида»гиПҚ-33-сонли қарор.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 30.01.2025 йилдаги ПҚ-33-сонли қарорининг мазмун-моҳиятиСўнгги йилларда мамлакатимизда давлат органлари билан муносабатларда фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари самарали ҳимоясини таъминлашда тизимли ислоҳотлар амалга оширилди. Айниқса, 2017 йилда мамлакатимиз тарихида илк маротаба маъмурий судлар ташкил қилинганлиги фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг қонунга… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 30.01.2025 йилдаги ПҚ-33-сонли қарорининг мазмун-моҳияти
- Сурхондарё вилоят ҳокимлигида судьялар, давлат бошқарув органларининг масъул мансабдор шахслари иштирокида ҳудудни ижтимоий иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш ва бошқа муҳим масалалар юзасидан ўтказилган семинар йиғилиши ҳақида.Жорий йилнинг 25 феврал куни Сурхондарё вилоят ҳокимлигида Сурхондарё вилоят суди, вилоят маъмурий суди судьялари, вилоят, шаҳар ва туман ҳокимининг ўринбосарлари, вилоят давлат бошқарув органларининг масъул мансабдор шахслари иштирокида ўтказилган семинар йиғилишида ҳудудни ижтимоий иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш, давлат ва жамоат… Read more: Сурхондарё вилоят ҳокимлигида судьялар, давлат бошқарув органларининг масъул мансабдор шахслари иштирокида ҳудудни ижтимоий иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш ва бошқа муҳим масалалар юзасидан ўтказилган семинар йиғилиши ҳақида.
- Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан 2024 йил давомида амалга оширилган ишларга оид маълумотлар.Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан 2024 йил давомида одил судловни амалга ошириш борасида фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари ҳимоя қилиниб келинмоқда. Жумладан, Термиз туманлараро маъмурий суди томонидан 2024 йил давомида оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиққан низолар билан боғлиқ… Read more: Сурхондарё вилоят маъмурий судлари томонидан 2024 йил давомида амалга оширилган ишларга оид маълумотлар.
- Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қонун билан белгиланган солиқлар ва йиғимларни тўлаши шарт.Мамлакатимизда иқтисодиётни модернизатсиялаш шароитида амалга оширилаётган солиқ соҳасидаги ислоҳотларда асосий эътибор тадбиркорлик субйектлари иқтисодий фаолиятини солиқлар воситасида рағбатлантиришга қаратилгандир, лекин шу билан бирга солиқлар асосий функсиясининг бажарилиши кўп жиҳатдан солиқларнинг буджетга тўлиқ ва ўз вақтида ундирилиш жараёни билан боғлиқдир. Жумладан,… Read more: Ўзбекистон Республикаси фуқаролари қонун билан белгиланган солиқлар ва йиғимларни тўлаши шарт.
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқларини суд орқали ҳимоя қилишнинг замонавий механизмларини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги 2025 йил 30 январдаги ПҚ-33-сонли қарорининг мазмун-моҳиятиСўнгги йилларда мамлакатимизда давлат органлари билан муносабатларда фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари самарали ҳимоясини таъминлашда тизимли ислоҳотлар амалга оширилди. Айниқса, 2017 йилда мамлакатимиз тарихида илк маротаба маъмурий судлар ташкил қилинганлиги фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг қонунга… Read more: Ўзбекистон Республикаси Президентининг фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқларини суд орқали ҳимоя қилишнинг замонавий механизмларини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги 2025 йил 30 январдаги ПҚ-33-сонли қарорининг мазмун-моҳияти
- Суд – ҳуқуқ соҳасини ривожлантиришга қаратилган мамлакат раҳбарининг навбатдаги муҳим қарори мазмун моҳияти ҳақидаСўнги йилларда юртимизда суд-ҳуқуқ соҳасини ривожлантиришга қаратилган жадал ислоҳотлар амалга оширилиб, бу борада амалиётда аниқланган камчиликларни бартараф этишга, ривожланган мамлакатларнинг истиқболли тажрибасини соҳага имплементация қилишга қаратилган қатор ишлар амалга оширилмоқда.Такидлаб ўтиш жоизки, 2025 йил 30 январда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Фуқаролар… Read more: Суд – ҳуқуқ соҳасини ривожлантиришга қаратилган мамлакат раҳбарининг навбатдаги муҳим қарори мазмун моҳияти ҳақида
- Одил судловни амалга оширишда коррупциянинг олдини олиш.Коррупция мавжуд бўлмаган жамият камдан-кам учрайди ва коррупция давлатни таназзулга етаклайди, бежизга “коррупция – тараққиёт кушандаси” ибораси мафкурамизга сингдирилмагин. Коррупциянинг олдини олиш, коррупцияга қарши кураш инсон-жамият-давлатнинг шиори десак, муболаға бўлмайди. Айниқса, одил судловни амалга оширишда коррупцияга қарши курашиш халқнинг давлатга… Read more: Одил судловни амалга оширишда коррупциянинг олдини олиш.
- Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари – қонун ҳимоясидаЎзбекистон Республикасида ҳар бир шахснинг, давлат орган ва муассасаларига мурожаат қилиш ҳуқуқи конституциявий норма асосида шаклланади. Хусусан Ўзбекистон Республикаси Конституциясига кўра: Ҳар бир шахс бевосита ўзи ва бошқалар билан биргаликда ваколатли давлат органларига, муассасаларига ёки халқ вакилларига ариза, таклиф ва… Read more: Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари – қонун ҳимоясида
- “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни мазмун-моҳияти хусусида.Мазкур қонун Қонунчилик палатаси томонидан 2024 йил 9 апрелда қабул қилинган, Сенат томонидан 2024 йил 21 июнда маъқулланган, 35-моддадан иборат бўлиб, ушбу ЎРҚ-937-сонли Қонун 2028 йил 1 январга қадар амал қилади. Қонуннинг мақсади ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда… Read more: “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни мазмун-моҳияти хусусида.
- Одил судловни амалга оширишда коррупциянинг олдини олишКоррупция мавжуд бўлмаган жамият камдан-кам учрайди ва коррупция давлатни таназзулга етаклайди, бежизга “коррупция – тараққиёт кушандаси” ибораси мафкурамизга сингдирилмагин. Коррупциянинг олдини олиш, коррупцияга қарши кураш инсон-жамият-давлатнинг шиори десак, муболаға бўлмайди. Айниқса, одил судловни амалга оширишда коррупцияга қарши курашиш халқнинг давлатга… Read more: Одил судловни амалга оширишда коррупциянинг олдини олиш
- ОММАВИЙ ҲУҚУҚИЙ МУНОСАБАТЛАР СОҲАСИДА ҚОНУНИЙЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАШ.Ҳар қандай манфаатдор шахс ўзининг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқларини ёхуд қонун билан қўриқланадиган манфаатларини ҳимоя қилиш учун маъмурий судга мурожаат қилишга ҳақли. Аризачи “С” судга ариза билан мурожаат қилиб, жавобгар Бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси бўлимининг 2024 йил 30 октябрдаги қарорини… Read more: ОММАВИЙ ҲУҚУҚИЙ МУНОСАБАТЛАР СОҲАСИДА ҚОНУНИЙЛИКНИ МУСТАҲКАМЛАШ.